bi analyst

Star inactiveStar inactiveStar inactiveStar inactiveStar inactive
 

ענקית התוכנה SAP רוצה שכל החלטה רפואית תתקבל על סמך ניסוי קליני שמתבצע בו במקום וגוגל מפתחת מנוע חיפוש גנטי ומנסה להגדיר מהי בריאות בפרויקט "הפציינט הבריא" שלה.

כמה פעמים מצאתם את עצמכם מתארים שוב ושוב את תלונותיכם בפני רופאים שונים, מארגנים את ההיסטוריה הרפואית שלכם לכדי סיפור רציף, מדגישים פרטים אחדים ומשמיטים אחרים? התיק הרפואי שלכם אולי פרוש לפניהם, על המחשב, אבל הזמן קצר, וכך החלטות שהיה מוטב לקבל על סמך מידע רב מתקבלות על סמך מידע מועט.

עידן הביג דאטה עשוי לשנות את כל זה ולהפוך כל ביקור אצל הרופא למיני-ניסוי קליני שיניב את הטיפול הטוב ביותר: מערכת ממוחשבת תאתר ברחבי העולם קבוצה של אנשים עם נתונים דומים לאלה של המטופל (למשל אנשים הסובלים מאותה מחלה ויש להם נתוני רקע, גנטיים ואחרים, דומים), תבדוק אילו טיפולים ניתנו ותציע את הטיפול המוצלח ביותר. חברת התוכנה SAP חותרת כבר היום להקמת מאגר מידע שיאפשר לרופא לבצע חיתוך אד-הוק כזה, בעיקר במחלות כמו סרטן.


בשיחה עם מומחי תחום הבריאות בענקיות הביג דאטה גוגל ו-SAP ניסינו להבין לאן החיבור הזה בין רפואה להרבה מאוד מידע עוד יכול להגיע.
האתגר: איסוף המידע

ברוב התחומים שבהם מיישמים היום טכנולוגיות של ניתוח ביג דאטה (מאגר מידע אדיר של נתונים מבוזרים ולא מאורגנים), המידע הוא זמין מאוד והאתגר המרכזי הוא איך לנתח אותו, אבל בתחום הרפואי, האתגר הוא קודם כול באיסוף המידע: ראשית, רובו המוחלט כלל לא נמצא באינטרנט. חלקו שמור עדיין בניירות, וחלקו שמור במגוון תוכנות מחשב שאינן מתקשרות בהכרח אלה עם אלה. שנית, להבדיל מהמצב בישראל, שבה מטופלים מזוהים במספר תעודת הזהות שלהם, ברוב המדינות הזיהוי נעשה לפי שם, והוא יכול להיכתב בכמה אופנים. קושי שלישי נוגע לקידוד המידע - חלקו נכתב בשפה חופשית על ידי הרופא וחלקו אגור בתמונות.


בניגוד לעבר, חברות הפועלות בתחום הביג דאטה אופטימיות היום וטוענות שישי בידיהן הטכנולוגיה להתמודד עם כל הקשיים הללו. "עד לפני כמה שנים, אגירה ושליפה של מידע נעשו בשיטות דומות לאלה שהיו מקובלות בשנות ה-80", אומר ד"ר דיוויד דלייני, סמנכ"ל רפואי למדינות אמריקה בתאגיד אחסון המידע וכריית המידע SAP.


"בשנים האחרונות חלה מהפכה בתחום, עם המעבר לשירותי ענן ולאלגוריתמיקה מתוחכמת יותר של שליפת מידע". מערכת HANA של החברה נחשבת כלי מתקדם ביותר בתחום מאגרי המידע, ויש לה גרסה ייעודית לעולם הרפואה. "המערכת הזאת מאפשרת להגיע לפרטי המידע החשובים מהר מאוד, לנתח אותם בזמן אמת ולהביא אותם לאדם הנכון", אומר דלייני.
דלייני מצביע על חולשות המחקר הרפואי היום ואומר כי רובו "מבוצע על בסיס נתונים שנאספו לפני שנים, ואיטיות האיסוף וביצוע המחקר מובילים לכך שמבחינת רבים, כשהתוצאות מגיעות, הן כבר לא רלוונטיות". מעבר לכך, בניסויים של תרופות, למשל, "כדי לדעת אם התרופה פועלת על 'רוב האנשים', מוציאים חולים 'מיוחדים' מהניסוי. אלא שבעולם האמיתי כל החולים מיוחדים, והרופא אומר, 'חולה כמו שלי בכלל לא היה בניסוי, אז מה מעניין אותי הניסוי?'. כך הוא מתחיל בתהליך ניסוי וטעייה להתאמת התרופה לחולה, כאילו הוא היחיד בעולם. היכולת לנתח נתונים רבים בזמן אמת אמורה לפתור את הבעיה הזאת. היום הרופאים פועלים לפי אינטואיציה, אבל לפעמים רופא נתקל במצב נדיר שהוא אינו מנוסה בו, ואנחנו לא רוצים שהוא יפעל על פי אינטואיציה שאין לו".


הרווח של הצרכן: יותר מידע, יותר תחרות


האם גם הצרכנים יוכלו להיחשף לכל המידע הזה ולהתחיל לעשות "ניסויים" בעצמם? למשל, אם אני שמה לב שאקמול משפר את התפקוד הקוגניטיבי שלי, האם אוכל לבדוק באינטרנט אם זה קורה גם לאחרים? "בשלב הראשון זה לא בתכנון, וזה קצת מוגזם לרוב הצרכנים", אומר דלייני, אבל עידן הביג דאטה נושא בשורה צרכנית מבחינות אחרות. "אנחנו יכולים היום לאפשר למטופל בתהליך שיקום או שינוי באורח חייו לראות בזמן אמת עד כמה הוא התקדם ביחס לקבוצה של אנשים דומים לו. זה יכול לתת מוטיבציה", הוא אומר.

המקור: אתר globes. לידיעה המלאה, הקישו כאן.

מאמרים

מגמות של ביג דאטה בעולם הביטוח
CA Technologies
SSIS - Buffer Size Optimization
קטגוריה ראשית
בדיקות BI ו-DWH לעומת הבדיקות בתחומים אחרים
קטגוריה ראשית
איסוף דרישות לפרויקטי BI
קטגוריה ראשית
כח המידע במיקוד
קטגוריה ראשית
0

מעניין? שתפו דף זה באמצעות הטלפון הנייד

הדף שלנו בפייסבוק

Microsoft

Oracle

IBM

Informatica

Sap

SAS

Qlikview

Cloudera

Machine Learning