bi analyst

Star inactiveStar inactiveStar inactiveStar inactiveStar inactive
 
בנק ישראל ייצא לפרויקט בינה עסקית (BI) ענק שיעלה לאוויר עד סוף 2008 - כך חשף אתמול (ב') לראשונה צחי פרנקוביץ', מנהל החטיבה למידע ולסטטיסטיקה בבנק, שהיה דובר המפתח בכנס BI@World07 שערכה קבוצת ThePeople במלון דן פנורמה בתל אביב. על פי פרנקוביץ', המפרט הטכני כבר יצא וכעת אנשי הבנק בוחנים את ההצעות של ספקיות ה-BI השונות. לדבריו, הבחירה תסתיים בחודשיים הקרובים. פרנקוביץ' לא ציין בדבריו את היקפו הכספי של הפרויקט, אולם מומחי בינה עסקית מעריכים כי מדובר בכמה מיליוני שקלים.

פרנקוביץ', שהיה דובר המפתח בכנס בו נכחו כ-600 איש, ציין שהמערכת תוטמע בבנק ישראל במסגרת הארגון מחדש שנעשה בבנק, במסגרתו הוקמה החטיבה החדשה בראשה הוא עומד. לדבריו, מטרת המערכת היא טיוב תהליכי קבלת ההחלטות בבנק בשני ערוצים - לבנק פנימה, וכן החוצה - אל המשק הישראלי בכללו. המשתמשים במידע שיופק מהמערכת יהיו 300 כלכלנים ומקבלי החלטות בבנק, עד רמת המנכ"ל והנגיד.

מטרה נוספת של הפרויקט, אמר, היא ריכוז כל המידע שבבנק בתצורת מאגר מידע מרכזי. עד היום, ציין, בשל היות הבנק בנוי ממחלקות, הרי שכל מחלקה ניהלה את המידע שלה בצורה עצמאית. עם הקמת החטיבה החדשה, במסגרת הארגון מחדש במבנה הבנק, היא תרכז את כל המידע המגיע מערוצי מידע שונים, והיא זו שתספק אותו באופן מרכזי ללקוחות השונים - הפנימיים והחיצוניים. כך, אמר פרנקוביץ', תיווצר מערכת יעילה יותר, אשר תמנע כפילויות בניהול של המידע הזורם.

פרנקוביץ' אמר, כי מערכת ה-BI שתוטמע תסייע למימוש מטרות בנק ישראל, לרבות שמירה על יציבות המחירים במשק, ייעוץ כלכלי ופיקוח על פעולות הממשלה, פיקוח על הבנקים וניהול יתרות מטבע החוץ של המדינה. בעזרת כלי ה-BI, הוסיף, ניתן יהיה לממש בצורה טובה יותר את פעילות הליבה של הבנק: ניהול מדיניות מוניטרית ליציבות מחירים, ייעוץ כלכלי לממשלה ומתן מידע ומחקרים בתחום, יציבות פיננסית, מעקב וניטור אחר שווקים, וכן בקרה ופיקוח על הבנקים.

האתגר המרכזי בעת בניית מערכת BI שכזו, אמר פרנקוביץ', הוא ארגוני. המצב כיום, ציין, הוא של שאיבת ידע מגורמים רבים - בין אם באופן וולנטרי ובין אם על פי חוק: מהבורסה, הבנקים, הממשלה, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ועוד. כך, ציין, נוצר מצב בו כל מחלקה בבנק פיתחה לעצמה איסוף נתונים ויצירת כלים להפקת מידע בעצמה. "גישה מבוזרת זו יוצרת קשיים בשני היבטים", אמר ופירט: יש ריבוי נתונים והכפלתם, יש כפילויות בקליטת הנתונים, טיובם ועיבודם, אין שפה אחידה - טכנולוגית וכלכלית, נוצרה תחרות פנימית על תוצרי המידע ויש חוסר רצון בשיתוף מידע זה.

במסגרת פרויקט ה-BI, ציין, הם יקימו שכבת מטה-דטה עסקית כלכלית ליצירת שפה אחת עבור כל המשתמשים. כמו כן, הוסיף, יהיה ניהול ישויות אחיד, תוך מימוש התפיסה הכלכלית של כל המשתמשים בבנק. במסגרת הפרויקט, אמר פרנקוביץ', יבוצעו מיפויים של עולמות תוכן, לצד יצירת מילון מונחים כלכלי. הוא הדגיש כי הפרויקט נעשה בשיתוף פעולה עם מחלקת ה-IT בבנק, בראשות המנמ"רית, אביבה שיניצקי. "עד סוף 2008", סיכם פרנקוביץ', "יהיה לנו עולם תוכן מרכזי, תוך ניצול הטכנולוגיה לטובת תהליכי קבלת ההחלטות בבנק ישראל".

המידע הוא המלך
את הכנס פתחה פלורה לוין, מנכ"ל חברת BI-Pro ומנחת האירוע, שאמרה כי "הגענו למצב כיום בו המידע הוא המלך. עובדים בבית רגילים לעבוד עם יישומי מידע וידע, ואין שום סיבה שהם לא יקבלו כלים אלו במהלך עבודתם בארגונים". לדברי לוין, תחום הבינה העסקית "כבר מגדל זקן" - משמע הוא קיים כבר יותר מעשרים שנים. "התחום מספק לא מעט כאבי ראש ואתגרים", ציינה, "התקציבים המושקעים בו גדלים ויש לא מעט כאוס בתחום". לוין הוסיפה כי ה-BI עבר שלב, וכיום הוא בתחילת הגל השני שלו, וככזה - הוא שונה לחלוטין מהשלב הקודם, אלא שיש לו "מחלות ילדות".

לדברי לוין, אתגרי ה-BI של היום שונים לחלוטין מבעבר: "הטכנולוגיה כבר אינה הבעיה - כיום יש צורך ליצור שפה עסקית אחת עבור כל המשתמשים, לנהל את כל המידע הארגוני במיקשה אחת, לנהל ישויות ארגוניות (MDM), וכן לנהל את המידע הכרוך במוצר, או מידע הקשור  ללקוחות". היא סיכמה בציינה כי ארגונים משקיעים בתחום, "הם מבינים את הערכים המוספים שניתן לקבל ממערכות BI חכמות".

ליאת וירוב, מנהלת תחום תוכן במערכות משאבי אנוש בטבע, תיארה כיצד ניתן לקבל תובנה עסקית במערכות HR בארגון גלובלי ומבוזר. לדברי, לחברה יש פעילות ביותר מ-50 מדינות, והפצה ביותר מ-80 מדינות, המטה נמצא בישראל ולה כ-27,000 עובדים. מחזור המכירות של החברה ב-2006 עמד על 8 מיליארד דולרים, ובשלושת הרבעונים הראשונים של השנה הנוכחית הגיע ל-7 מיליארד דולרים.

ב-11 השנים האחרונות, אמרה וירוב, טבע רכשה 12 חברות, מה שהוביל לכך שנוספו לה אלפי עובדים. לצד קליטת העובדים, ציינה, היה מדובר על צורך באינטגרציה בין מערכות ה-IT בכלל, ובתוכן מערכות משאבי האנוש של החברות שנרכשו. במסגרת זו, ציינה, הובן כי על מערכות אלו לתמוך בשיעורי הצמיחה הגבוהים של החברה, ולכן על מערכות ה-IT לסייע בשימור ההון האנושי. לשם כך, אמרה, הוטמעו בתוך מערך משאבי האנוש בחברה הגלובלית - כלי BI, אשר מסייעים לאנשי משאבי האנוש בקליטת העובדים של החברות החדשות, כמו גם בשימור כוח האדם הקיים. "המידע נדרש להיות זמין ואיכותי לאורך כל הדרך", סיכמה וירוב, "על מערכות ה-BI לתת תשובה לכל שאלה, לדוגמה - כמה מנהלות יש בטבע. בשנה הבא נכפיל את כמות המשתמשים במערכות ה-BI במשאבי האנוש, ונשים דגש על איכות הנתונים, לאחר שהבנו את חשיבותם. BI זה לא רק ארכיטקטורה ו'ברזלים' - זה גם הלך רוח, ולוקח זמן לשנותו בארגון גדול".

שמוליק סיטון, מנהל פתרון SAP NetWeaver BI בנס טכנולוגיות, הציג את הכלי כפתרון כולל למקבלי החלטות; בועז גודוביץ', מנהל מוצרי ביזנס אובג'קטס במטריקס, ואיתמר בן חמו, מנכ"ל vision.BI, הציגו את הטמעת כלי ביזנס אובג'קטס בקסמבה; גיא הילטון, מנהל תחום פלטפורמת יישומים ואבטחת מידע במיקרוסופט ישראל, הציג את חזון החברה למימוש עולם ה-BI; אמיר רסקין, יועץ ראשי ב-BI-Pro, הציג סוגיות מתקדמות בין CRM ל-BI ; צבי צווייג, מנכ"ל, ואיתן צווייג, מנהל פיתוח עסקי, מיה מחשבים, הציגו את חשיבות הבינה המתקבלת, וכיצד כלי סאס מסייעים למימושה; אסף אלה, מנהל פריסייל אזורי, ואורי רובין, מוביל קבוצת מו"פ בפנורמה, הציגו כיצד כלי החברה מביאים לבינה עסקית פרואקטיבית; יוסי חנין, סמנכ"ל טכנולוגיות בליבי טכנולוגיות, הציג את השיקולים המרכזיים בבחירת והטמעת מערכות BI/CPM; חזי בן ארצי, מנהל טכני וקידום מכירות, Business & Decision, הציג מגמות חדשות בעולם בתחום; חתם את הכנס יואל סלע, מנכ"ל QlikView ישראל, שהציג את כלי החברה.

המקור: pc. לפרטים נוספים, הקישו כאן.

מאמרים

מגמות של ביג דאטה בעולם הביטוח
CA Technologies
SSIS - Buffer Size Optimization
קטגוריה ראשית
בדיקות BI ו-DWH לעומת הבדיקות בתחומים אחרים
קטגוריה ראשית
איסוף דרישות לפרויקטי BI
קטגוריה ראשית
כח המידע במיקוד
קטגוריה ראשית
0

מעניין? שתפו דף זה באמצעות הטלפון הנייד

הדף שלנו בפייסבוק

אירועים קרובים

Microsoft

Oracle

IBM

Informatica

Sap

SAS

Qlikview

Cloudera

Machine Learning